14 listopada 2018 13:59

Afera KNF i spadki Getin Noble Bank i IDEA Bank. Czy i jak odbije się to na rynku kredytów samochodowych i leasingu?

 


Getin-bank-cors-pl-rejestr-zastawów

Jak wiadomo Idea Bank i Getin Bank należące do bankiera Leszka Czarneckiego, są największymi graczami finansowania pojazdów używanych na polskim rynku. Gazeta Wyborcza (wydanie z dnia 13.11.2018) opublikowana szokujące nagrania rozmów z spotkania Marka Chrzanowskiego i Leszka Czarneckiego. Do dziś nie milkną echa afery związanej z KNF. Pojawiają się natomiast nowe wątki i informacji. Getin Noble Bank, Idea Banki oraz Getin Holding, tracą 20% na parkiecie GPW.

Powodem tak gigantycznych spadków jest wpisanie Getin Bank przez KNF na listę ostrzeżeń. Ze słów pełnomocnika Leszka Czarneckiego, Pana Romana Giertycha, wynika że sam poszkodowany przed ujawnieniem korupcyjnej propozycji złożonej Czarneckiemu przez szefa KNF, zabezpieczył swoje interesy.

Sama Komisja Nadzoru Finansowego przyznaje że wpisanie na listę ostrzeżeń nie dotyczy bezpośrednio działalności Getin Banku a jedynie związane jest to z możliwością popełnienia przestępstwa przy obrocie instrumentami finansowymi w związku ze sprzedażą obligacji Get Beck. Jak twierdzi KNF IDEA Bank nie miał zezwolenia na prowadzenie takiej działalności. KNF podkreśla: „działalność bankowa Idea Bank nie jest objęta zawiadomieniem do organów ścigania i poddana zostaje standardowemu, bieżącemu nadzorowi”.

Kłopoty Getin Banku nie zaczęły się od wczoraj. Getin Bank opublikował wyniki za drugi kwartał bieżącego roku w których wyjawił że odnotował stratę w wysokości 116,1 mln złotych. W spółce ciągle trwa proces restrukturyzacji i przebiega on z powodzeniem. Czyżby doniesienia o chęci znacjonalizowania Getin Banku miały mieć tu potwierdzenie? Zobaczymy. Na razie CBA weszła do Komisji Nadzoru Finansowego.

 

<Złóż wniosek w CORS.PL - samochód osobowy>

 #rejestr #zasatawów #bank #ideabank #getin #knf