28 października 2018 16:51

https://www.cors.plWszystkie firmy Leasingowe sprawdzają leasingowane przedmioty w Rejestrze Zastawów, ale nie sprawdzają wszystkich przedmiotów.


Na Polskim rynku usług leasingowych działa ponad 60 firm, obejmując swoją działalnością wąskie dziedziny gospodarki. Dominuje rynek samochodowy, nie mniej jednak udzielane są leasingi na maszyny budowlane, maszyny rolnicze, traktory, i sprzęt rolniczy. Do przedmiotów sprawdzanych przez CORS.PL należą również wózki widłowe, maszyny budowlane, dźwigi, i koparki. Jak wynika z danych CORS.PL, większość firm leasingowych postawiła na zaspokojenie potrzeb klienta związanych z leasingowaniem pojazdów. Zazwyczaj są to samochody wykorzystywane na cele związane z działalnością przedstawicieli handlowych. W tym przedziale usług leasingowanych prym wiodą samochody osobowe, patrząc na to pod względem udzielanych leasingów. Patrząc natomiast na statystyki pod względem celowości (czyli ilość wykorzystywanych samochodów dla celów bezpośrednio związanych z działalnością transportową przedsiębiorstw) prawie sto procent udzielanych leasingów dotyczy samochodów ciężarowych w tym samochody towarowe do 2,5 tony. Korzyści związane z używania samochodu leasingowego mają się zmienić od 2019 roku. Regulować to będą nowe przepisy fiskusa. My natomiast chcemy się skupić w tym artykule na tym, jakie przedmioty i dlaczego są sprawdzane w Rejestrze Zastawów przez firmy leasingowe.

Przed podjęciem decyzji o udzieleniu leasingu, firmy leasingowe dokonują szeregu sprawdzeń mających na celu potwierdzenie; pochodzenia przedmiotu, jego wieku, czy stanu technicznego. Poza tym jedną z najważniejszych rzeczy którą sprawdzają firmy leasingowe jest rejestr zastawów. W przypadku firm leasingowych, rejestr zastawów sprawdzany jest poprzez CORS.PL. Dzięki takiemu rozwiązaniu w bardzo krótkim czasie uzyskują odpowiedź na temat sprawdzanego przedmiotu. W przypadku udzielenia leasingu na dużą kwotę, firmy leasingowe sprawdzają rejestr zastawów pod kontem ilości wcześniej ustanowionych zastawów rejestrowych w konkretnym przedsiębiorstwie.

Sprawdzenia zastawu dokonywane są przede wszystkim co do przedmiotów pochodzących z drugiej ręki. Sprawdzane są przedmioty co do których istnieje prawdopodobieństwo, że wcześniej mógł być udzielony kredyt na zakup takich przedmiotów. Te z kolei mogły być przedmiotem zastawu rejestrowego zabezpieczającego kredyt.

Jak sprawdzić samochód? <czytaj więcej>